Nämnden

Barnläkare,Sachsska barn-och ungdomssjukhuset, SÖS,  docent i global hälsa vid institutionen för global folkhälsa vid Karolinska Institutet.

Tobias Alfvén

Ordförande
Tobias.Alfven@ki.se
Bröst- och endokrinkirurg, Karolinska Universitetssjukhuset. Docent, institutionen för Molekylär Medicin och kirurgi (MMK), KI.

Catharina Ihre Lundgren

Vice ordförande
cia.ihre-lundgren@ki.se
Docent & överläkare i medicinsk radiologi, Malmö, Lunds universitet.

Ola Björgell

Vetenskaplig sekreterare
ola.bjorgell@med.lu.se
Professor och överläkare i klinisk immunologi vid Karolinska Universitetssjukhuset.

Ola Winqvist

Ordförande i Delegationen för forskning
ola.winqvist@telia.com
Professor i anestesi- och intensivvård, Örebro universitet/universitetssjukhus

Hans Hjelmqvist

Ordförande i Delegationen för utbildning
hans.hjelmqvist@oru.se
Professor i psykiatri, Umeå. Överläkare Psykiatriska kliniken, Norrlands universitetssjukhus.

Mikael Sandlund

Ordförande i Delegationen för medicinsk etik
mikael.sandlund@umu.se
Barnläkare vid Astrid Lindgrens barnsjukhus, forskare inom patientsäkerheten.

Karin Pukk Härenstam

Ordförande Delegationen för medicinsk kvalitet
Specialist i klinisk farmakologi och infektionssjukdomar, chef för stiftelsen NEPI

Mikael Hoffmann

Ledamot
mikael.hoffmann@nepi.net
Professor i obstetrik & gynekologi, Reproduktionsmedicin, Sahlgrenska Universitetssjukhuset.

Christina Bergh

Ledamot
christina.bergh@gu.se
Specialist i allmänmedicin, Gotland.

Susanna Althini

Ledamot
susanna.althini@regionkalmar.se
Professor i kirurgi vid Linköpings universitet och överläkare i kolorektal kirurgi vid Universitetssjukhuset i Linköping.

Johan Dabrosin Söderholm

Ledamot
johan.d.soderholm@liu.se
Överläkare i kardiologi och verksamhetschef vid Universitetssjukhuset i Örebro.

Stella Cizinsky

Ledamot
stella.cizinsky@regionorebrolan.se
Specialist i kardiologi och internmedicin, Västra Götaland. Docent samt adjungerad universitetslektor, Linköpings universitet.

Niklas Ekerstad

Ledamot
niklas.ekerstad@liu.se
Specialist i allmänmedicin, Kärna vårdcentral i Östergötland och docent i allmänmedicin, Linköpings universitet.

Karin Rådholm

Ledamot
karin.radholm@liu.se

Per Johansson

Kanslichef
per.johansson@sls.se

Susann Asplund Johansson

Organisationssekreterare
susann.asplund@sls.se

På sls.se använder vi cookies för att din upplevelse ska bli så bra som möjligt. Genom att fortsätta använda vår webbplats accepterar du att cookies används.