
Nationell läkemedelslista och patientsäkerhet
SLS delegation för medicinsk kvalitet, SLS kommitté för läkemedel, SLS kommitté för eHälsa, samt Nätverket Sveriges Chefläkarebjuder in till möte i Svenska Läkaresällskapets hus eller på Zoom den 1 juni kl. 13–16.
Hur ska jag ta mina läkemedel? – Vilken läkemedelslista är den ”rätta”?
Välkommen till en uppdatering om nationell läkemedelslista (NLL) med anledning av en riskanalys avseende patientsäkerhetsperspektivet. Ett möte och tillfälle till dialog mellan patienter, förskrivare, läkemedelsansvariga i regioner, ansvariga för patientjournalsystem och myndigheter.
Dagen inleds med föredrag från skilda perspektiv med möjlighet till frågor följt av en sammanfattande paneldiskussion. Mötet riktar sig till:
• Patientföreträdare och förskrivare.
• Ansvariga för läkemedelsfrågor, patientsäkerhetsarbete och patientjournalsystem inom vården.
• Beslutsfattare och berörda tjänstemän inom vård och myndigheter – särskilt E-hälsomyndigheten, Socialstyrelsen, Läkemedelsverket.
• Leverantörer av patientjournalsystem.
Om nationell läkemedelslista
Fler och fler patienter behandlas med läkemedel, ofta från olika förskrivare. Läkemedlen blir mer potenta och som en följd får patienter ofta fler vårdkontakter. Distansbedömning och behandling av externa privata vårdgivare ökar också antalet förskrivare per patient.
Lag om nationell läkemedelslista, NLL, har nu trätt i kraft. Syftet med lagen är att information om patientens läkemedelsbehandlingar ska kunna samordnas och delas mellan patient, vård och apotek. I grunden innebär detta nya och bättre förutsättningar för att patienten och alla i vård och på apotek ska ha samma bild av patientens läkemedel på recept.
En förutsättning för detta är att patientjournalsystemen via E-hälsomyndigheten ska kunna ta emot och dela information om ordinerade läkemedel från andra vårdgivare samt vilka läkemedel som expedierats på recept. Hur detta ska genomföras tekniskt är ännu oklart för ansvariga för patientjournaler i vården. Arbetet försvåras också av att majoriteten av regionerna de närmaste åren ska byta sina patientjournalsystem. Tills allt detta genomförts kommer inte informationen i NLL kunna samordnas och uppdateras av vårdpersonal så att nyttan med NLL förverkligas.
En riskanalys genomförd av Nätverket Sveriges Chefläkare avseende NLL införandet lyfter en rad frågor som behöver hanteras gemensamt mellan E-hälsomyndigheten och vårdgivare, i första hand regionerna. Innan NLL integrerats i patientjournalsystemen så att vårdpersonal inte bara kan ta del av informationen utan också vårda den så uppstår risker som behöver förebyggas eller hanteras på annat sätt. Nyttor i närtid med NLL kommer också belysas samt hur arbetssätt i vården behöver anpassas utifrån NLL.
Deltar med presentationer och i paneldiskussion gör utöver representanter för Svenska Läkaresällskapet, Nätverket Sveriges Chefläkare och Sveriges läkarförbund även patientföreträdare från SPF Seniorerna, Sveriges kommuner och regioner samt myndigheter.
Program
13:00 – 13:05 Välkommen
Moderator Helena Palm
13:05 – 13:15 Problemformulering läkemedel i vården, WHO säker medicinering. Vilken lista är rätt för mig?
Thony Björk, läkemedelssakkunnig, SPF Seniorerna
13:15 – 13:30 NLL – bakgrund och nuläge I. Vad är en riskanalys?
Mikael Hoffmann, ordf kommittén för läkemedelsfrågor, SLS samt NEPI
Hanna Fernemark, ehälsokommittén, SLS
13:30 – 13:50 NLL – bakgrund och nuläge II
Maarten Sengers, kansliråd, Socialdepartementet
13:50 – 14:05 NLL – bakgrund och nuläge III
Max Herulf, chefläkare, eHälsomyndigheten
14:05 – 14:15 Perspektiv från förskrivaren
Marina Tuutma, ordf Svenska läkarförbundets råd för digitalisering samt Svenska Distriktläkarföreningen
14:15 – 14:35 Kaffe
14:35 – 15:00 RISKANALYS – bakgrund och huvudslutsatser
Thomas Brezicka, chefläkare VGR, analysledare
15:00 – 15:20 RISKHANTERING – Frågor som behöver hanteras för framgång
Ola Blomqvist, chefläkare Capio, kommittén för läkemedelsfrågor, SLS
Susanne Bergenbrant Glas, chefläkare Tiohundra, ehälsokommittén, SLS
Thomas Brezicka, chefläkare VGR, analysledare
15:20 – 15:55 Panelsamtal. Vad har vi hört? Vad behöver göras? Vem gör vad?
Emma Spak, sektionschef avdelningen för vård och omsorg, Sveriges kommuner och regioner Marina Tuutma, DLF
Urban Nyhlén, chefläkare, Socialstyrelsen
Maarten Sengers, kansliråd, Socialdepartementet
Max Herulf, EHM
Susanne Bergenbrant Glas, SLS
15:55 – 16:00 Avslutning
Tobias Alfvén, ordförande SLS
Moderator: Helena Palm, sakkunnig vid Sveriges kommuner och regioner och ansvarig handläggare för frågor kring nationella läkemedelslistan
Varmt välkomna!
TID: Onsdagen den 1 juni, kl. 13–16 med med möjlighet till gemensam lunch från kl. 12.
PLATS: Svenska Läkaresällskapets hus, Klara Östra Kyrkogata 10, Stockholm, med möjlighet till deltagande på distans via Zoom.
KOSTNAD: 500 kr (medlem SLS), 800kr (icke medlem), 150 kr (medlem SLS KUF).
KONTAKTPERSON: Mikael Hoffmann, mikael.hoffmann@nepi.net
ARRANGÖRER: SLS delegation för medicinsk kvalitet, SLS kommitté för läkemedel, SLS kommitté för eHälsa, samt Nätverket Sveriges Chefläkare. Mötet genomförs i samverkan med Sveriges läkarförbund.
ANMÄLAN: https://events.magnetevents.com/Event/nationell-lakemedelslista-och-patientsakerhet--47683/