Programöversikt dag 2

Onsdagen den 16 december 2020

09.00

Prognostic factors for disease severity in COVID-19 patients

Prognostic factors for disease severity in COVID-19 patients, Participants: Ola Blennow, Vanessa Harris and Thomas Benfield

10.00

Posterpresentationer (P1)

Tema: Virologi/diagnostik/patogenes/immunologi

Posterpresentationer (P2)

Tema: Klinik/behandling/komplikationer

Posterpresentationer (P3)

Tema:Epidemiologi/smittspridning/samhällseffekter/ övrigt

Covid-19: Sweden and the United States - A discussion of covid-19 management, science and vaccine development.

PARTICIPANTS: Mikael Dolsten, M.D., Ph.D. Chief Scientific Officer and President, Worldwide Research, Development and Medical of Pfizer Inc Jonas F. Ludvigsson, Pediatrician, Universitetssjukhuset...

11.30 LUNCHPAUS

12.30

Inledning och välkomsthälsning (A3)

Inledning och välkomsthälsning, Lars-Magnus Andersson, Martin Sundqvist, Ingvar Eliasson och Lena Dillner.

13.00

Keynote 3 (K3)

Antiviral- och inflammationsbehandling vid covid-19. Medverkande: Ola Blennow, Soo Aleman, Sara Cajander och Jonas Sundén-Cullberg.

Keynote 4 (K4)

Covid-19 under 2021 och framåt, Medverkande: Joacim Rocklöv, Fredrik Liljeros och Anders Johansson.

13.50 PAUS

14.00

Seminarium 9 (S9)

Munskydd i samhället - en evidensvärdering, Medverkande: Bjørn G. Iversen, Carl Johan Fraenkel och Micael Widerström.

Seminarium 10 (S10)

IVA-vård av covid-19 patienter: Vad har vi lärt oss och hur har det gått för patienterna? Medverkande: Francesca Campoccia Jalde, Johan Mårtensson och Johan Petersson.

Seminarium 11 (S11)

CT vid inläggning förutsäger vårdförloppet, Medverkande: Mats Lidén, Henriettæ Ståhlbrandt och Lennart Blomqvist.

Seminarium 12 (S12)

Hur identifierar vid covid19 i ambulans- sjukvård och på akutmottagning? Medverkande: Katrin Hruska, Patrik Benjaminsson Nyberg och Per Örninge.

14.30

Medlemsföreningarnas och sektionernas diskussionsforum (M4)

Parallella ”break out sessions”, där medlemsföreningar och sektioner står för program.

Stöd till vårdpersonal, verktyg för att orka

Medverkande: Ullakarin Nyberg och Alessandra Hedlund.

Immunsystemets roll i svår covid-19

Medverkande: Petter Brodin, Mia Phillipson och Lars-Magnus Andersson

Multidisciplinär strukturerad uppföljning av sjukhusvårdade patienter med covid-19 pneumoni

Medverkande: Judith Bruchfeld, Cecilia Bredin, Michael Runold och Malin Nygren-Bonnier.

Tillgänglighet på andra språk: en telefonlinje med information om covid-19

Medverkande: Haibe Hussein, Sofie Bäärnhielm och Baidar Al-Ammari.

FKM's paneldiskussion: Vad har labben lärt sig och vilken beredskap ska vi ha?

Medverkande: Cecilia Jendle Bengtén, Tobias Allander, Karin Tegmark-Wisell och Oskar Ekelund.

SILF-podden live - behandling av covid-19

Medverkande: Johan Tham, Fredrik Månsson, Magnus Gisslén, Sara Cajander och Hedvig Glans.

Indirect effects of the pandemic AND Africa’s few cases

Medverkande: Helena Nordenstedt, Yap Boum, Helena Frielingsdorf Lundqvist och Johan von Schreeb.

COVID 19 – konsekvenser för njursjuka

COVID 19 – konsekvenser för njursjuka, Medverkande: Annette Bruchfeld

Läkarnas arbetssituation under pandemin

Läkarnas arbetssituation under pandemin, Medverkande: Marina Tuutma, Andre vice ordförande Läkarförbundet.

15.00

Keynote 5 (K5)

State of the art of COVID-19 vaccines, Medverkande: Mark Mulligan, Magnus Gisslén samt Matti Sällberg.

15.50

Paneldiskussion (D2)

Lärdomar av covid-19-pandemin för framtidens hälso- och sjukvård – Regeringen, myndigheter och profession samtalar. Medverkande: Lena Hallengren, Thomas Lindén, Karin Tegmark Wisell, Mikael Sandlun...

16.30

Posterpris och avslut (A4)

Medverkande: Lars-Magnus Andersson, Tobias Alfvén, Anders Johansson och Martin Sundqvist.

På sls.se använder vi cookies för att din upplevelse ska bli så bra som möjligt. Genom att fortsätta använda vår webbplats accepterar du att cookies används.