Lagstadgad fortbildning föreslås för vårdpersonal – ska stärka patientsäkerheten

Från och med 2028 kan arbetsgivare inom hälso- och sjukvården bli skyldiga att ge möjlighet till regelbunden fortbildning – och all legitimerad personal få lagkrav på att ta del av fortbildning. Det föreslår regeringens särskilda utredare Harriet Wallberg i ett nytt betänkande som överlämnats till sjukvårdsministern. Svenska Läkaresällskapet välkomnar förslagen.

Den 3 juni 2025 överlämnade regeringens särskilda utredare, Harriet Wallberg, slutbetänkandet "Stärkt patientsäkerhet genom rätt kompetens – utifrån hälso- och sjukvårdens och tandvårdens behov" till sjukvårdsminister Acko Ankarberg Johansson.

Utredningen har haft i uppdrag att analysera behovet av förändringar i regelverk och strukturer för reglerade yrken, specialistkompetenser, samt vidare- och fortbildning inom hälso- och sjukvården och tandvården.

Ett av de mest centrala förslagen är att fortbildning ska bli en lagstadgad skyldighet – både för vårdgivare och legitimerad personal. Från och med 2028 föreslås vårdgivare vara skyldiga att ge möjlighet till regelbunden fortbildning, medan legitimerad personal blir skyldig att delta.

Fortbildningsinsatserna ska också dokumenteras av vårdgivaren i den årliga patientsäkerhetsberättelsen, där vårdgivare redovisar sitt arbete med att förebygga vårdskador och säkerställa vårdens kvalitet.

Svenska Läkaresällskapet (SLS) välkomnar utredningens förslag.

– Läkares fortbildning är en prioriterad fråga inom Svenska Läkaresällskapet, och vi har under lång tid efterfrågat ett tydliggörande i gällande föreskrifter när det gäller läkares fortbildning. Det är glädjande att utredaren lyssnat på våra synpunkter och går ett steg vidare genom att föreslå ett förtydligande i patientsäkerhetslagen. Nu hoppas vi att regeringen går vidare med förslaget, säger Hans Hjelmqvist, ordförande i SLS delegation för utbildning. 

– Att läkares fortbildning föreslås bli en lagstadgad skyldighet är ett viktigt steg för att säkra kvaliteten och patientsäkerheten i hälso- och sjukvården. Vi kan inte acceptera en situation där läkares fortbildning ständigt prioriteras ned i ekonomiskt tuffa tider, säger Catharina Ihre Lundgren, ordförande för SLS. 

Svenska Läkaresällskapet är även positivt till utredarens bedömning att en översyn av läkarnas specialiseringstjänstgöring (ST) är nödvändig. Syftet är bland annat att säkerställa att utbildningen omfattar ett tillräckligt brett patientunderlag – något som en arbetsgrupp inom SLS tittar på just nu. Vidare föreslås att förbättringsförslagen från externa granskningar (SPUR-granskningar) följs upp på ett strukturerat sätt samt att ett system för bedömning och godkännande av verksamheter som bedriver ST-tjänstgöring utvecklas. 

– Vi välkomnar även utredarens förslag om att införa ett kunskapsprov innan ST-läkaren är färdig specialist, säger Hans Hjelmqvist och understryker vikten av att professionsföreträdare inom respektive specialitet är med i utformningen av såväl ST-utbildning, kunskapsprov och fortbildning.

Läs mer: https://regeringen.se/rattsliga-dokument/statens-offentliga-utredningar/2025/06/sou-202563/

Bild:
Catharina Ihre Lundgren, ordförande SLS. Foto: Erik Flyg 
Hans Hjelmqvist, ordförande SLS delegation för utbildning. Foto: Örebro universitet