Styrelse

Kontakta oss gärna för mer information om föreningen och vårt arbete.

Uppsala kliniska forskningscentrum (UCR) , Uppsala Universitet

Jonas Oldgren

Ordförande
jonas.oldgren@ucr.uu.se
Uppsala kliniska forskningscentrum (UCR) Uppsala Universitet
Adjungerad professor i kardiologi vid Karolinska Institutet & överläkare vid Capio S:t Görans sjukhus

Anna Norhammar

Vice ordförande
anna.norhammar@capiostgoran.se
Adjungerad professor i kardiologi vid Karolinska Institutet Överläkare vid Capio S:t Görans sjukhus
Kardiolog på Danderyds sjukhus, forskare på Institutet för Miljömedicin,KI

Petter Ljungman

Vetenskaplig sekreterare
petter.ljungman@regionstockholm.se
Kardiolog på Danderyds sjukhus Forskare på Institutet för Miljömedicin, KI
Medicin- och geriatrikkliniken, Eksjö, Jönköping Universitet

Anne-Marie Suutari

Skattmästare/Kassör
anne-marie.suutari@rjl.se
Medicin- och geriatrikkliniken, Eksjö Jönköping Universitet
Biträdande överläkare, Docent och Lektor i kardiologi, Kliniken för hjärtsvikt och klaffsjukdom, SUS, Lund

Joanna Hlebowicz

Facklig sekreterare
joanna.hlebowicz@med.lu.se
Biträdande överläkare, Docent och Lektor i kardiologi Kliniken för hjärtsvikt och klaffsjukdom, SUS, Lund
Hjärtlungfysiologiska kliniken, Örebro Universitetssjukhus

Anna Björkenheim

Ledamot
anna.bjorkenheim@regionorebrolan.se
Hjärtlungfysiologiska kliniken Örebro Universitetssjukhus
Överläkare, PhD, Hjärtcentrum, Norrlands universitetssjukhus, Umeå

Ioannis Katsoularis

Ledamot
ioannis.katsoularis@regionvasterbotten.se
Överläkare, PhD, Hjärtcentrum Norrlands universitetssjukhus, Umeå
Kardiologiska kliniken, Akademiska Sjukhuset

Claes Held

Redaktör
claes.held@ucr.uu.se
Kardiologiska kliniken Akademiska Sjukhuset