Styrelse

Kontakta oss gärna för mer information om föreningen och vårt arbete.

Ordförande 
Stefan James
Kardiologiska kliniken
Akademiska sjukhuset
751 85 Uppsala
E-post: stefan.james@ucr.uu.se

Vice ordförande
Bengt Johansson
Folkhälsa och klinisk medicin
Umeå Universitet
901 87 Umeå
E-post: bengt.johansson@umu.se
          
Vetenskaplig sekreterare
Pyotr Platonov
Avd för kardiologi/LU
Skånes Universitetssjukhus
221 85 Lund
E-post: pyotr.platonov@med.lu.se
     
Skattmästare/Kassör
Mika Skeppholm
Hjärtkliniken
Danderyds Sjukhus
182 88 Danderyd
E-post: mika.skeppholm@ds.se
     
Facklig sekreterare
Eva Mattsson
Hjärtkliniken
Karolinska Universitetssjukhuset
171 76 Stockholm
E-post: eva.mattsson@karolinska.se
     
Ledamöter
Annica Ravn Fischer
Kardiologiska kliniken
Sahlgrenska Universitetssjukhuset
413 45 Göteborg
E-post: annica.ravn-fischer@vgregion.se

Lars Svennberg
VO kardiologi 
Region Gävleborg
E-post: lars.svennberg@lg.se
     
Redaktör
Claes Held
Kardiologiska kliniken
Akademiska Sjukhuset
751 85 Uppsala
E-post: claes.held@ucr.uu.se



På sls.se använder vi cookies för att din upplevelse ska bli så bra som möjligt. Genom att fortsätta använda vår webbplats accepterar du att cookies används.