Nämnden

Professor i medicin, Lund. Överläkare, Gastrokliniken, Skånes universitetssjukhus.

Stefan Lindgren

Ordförande
stefan.lindgren@med.lu.se
Professor i tumörbiologisk endokrinologi Uppsala. Överläkare vid sektionen för Onkologisk endokrinologi, Akademiska sjukhuset.

Britt Skogseid

Vice ordförande
Britt.Skogseid@medsci.uu.se
Docent & överläkare i medicinsk radiologi, Malmö, Lunds universitet.

Ola Björgell

Vetenskaplig sekreterare
ola.bjorgell@med.lu.se
Professor, Institutionen för neurovetenskap, Karolinska Institutet

Mats Ulfvendahl

Ordförande i Delegationen för forskning
mats.ulfendahl@ki.se
Professor i psykiatri, Umeå. Överläkare Psykiatriska kliniken, Norrlands universitetssjukhus.

Mikael Sandlund

Ordförande i Delegationen för medicinsk etik
mikael.sandlund@umu.se
Professor, Inst. f. klinisk & experimentell medicin, Oto-Rhino-Laryngologi, Linköpings universitet.

Torbjörn Ledin

Ordförande i Delegationen för utbildning
torbjorn.ledin@liu.se
Professor i obstetrik & gynekologi, Reproduktionsmedicin, Sahlgrenska Universitetssjukhuset.

Christina Bergh

Ledamot
christina.bergh@gu.se
Professor, dekan, Medicinska fakulteten, Umeå universitet. Överläkare i ögonsjukdomar, Norrlands universitetssjukhus.

Patrik Danielson

Ledamot
patrik.danielson@anatomy.umu.se
Medicine doktor, specialist i Anestesi- & intensivvård Södersjukhuset, Inst. f. Medicinsk Epidemiologi & Biostatistik, Karolinska Institutet.

Märit Halmin

Ledamot
marit.halmin@ki.se
Professor, överläkare, Centrum för psykiatriforskning, Norra Stockholms psykiatri, Karolinska Institutet.

Bo Runeson

Ledamot
bo.runeson@ki.se
Specialist i pediatrik, Astrid Lindgrens barnsjukhus samt doktorand Uppsala universitet.

Karl Sallin

Ledamot
karlsallin@yahoo.com
Medicine doktor, specialist i allmänmedicin, FoU Primärvård VGR och Göteborgs universitet.

Ingmarie Skoglund

Ledamot
ingmarie.skoglund@vgregion.se
Neurokirurg, verksamhetschef, Neurologiska kliniken, Linköpings Universitetssjukhus

Patrick Vigren

Ledamot
patrick.vigren@lio.se
SLS Kandidat- och underläkarförening

Hampus Holmer

Adjungerad ledamot
hampusholmer@gmail.com

Susann Asplund Johansson

Organisationssekreterare
susann.asplund@sls.se

På sls.se använder vi cookies för att din upplevelse ska bli så bra som möjligt. Genom att fortsätta använda vår webbplats accepterar du att cookies används.